Loading...
Cruiser Racing 2019-08-31T08:52:20+01:00

Cruiser Racing

Welcome to the Cruiser Racing webpage.  Here you will find electronic copies of documentation, details of the race programme and details of previous race results.

HSC Race Documentation

Cruiser Sailing Instructions 2019
Protocols for Cruisers – Start Flags
Notice of Race 2019 (And Entry Form)
Beaufort Scale
Cruiser Race Risk Assessment 2019

SWSA Race Documentation

Cruiser Sailing Instructions SWSA
Electronic Entry Form
Paper Entry Form

OOD & Safety Boat Drivers

Blank Race Sheet
Cruiser Race Events & OOD
OOD Protocols for Cruisers
Refuelling Notice for Safety Boat
Safety Boat Driver Protocols
Operations Procedures
Beachmaster Guidelines

Racing Rules

General Sailing Instructions
OOD Duties
Cruiser Sailing Instructions
Cruiser Course

Race Programme

To view all race events in a printable format, please click here:  Cruiser Racing Events

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
2
3
4
5
Dinghy Race Autumn 5 3:00 pm
Dinghy Race Autumn 5
Oct 5 @ 3:00 pm – 4:30 pm
High Tide 1605 3.9 Safety Boat Steve Jordan
Kayak Club 3:00 pm
Kayak Club
Oct 5 @ 3:00 pm – 3:15 pm
  High Tide: 2133 4.1 High Tide: 1810 3.9
Cruiser Race Autumn 4 3:45 pm
Cruiser Race Autumn 4
Oct 5 @ 3:45 pm – 5:45 pm
High Tide 1605 3.9
6
Solent Boat Jumble and Club Marketing Event 10:00 am
Solent Boat Jumble and Club Marketing Event
Oct 6 @ 10:00 am – 12:00 pm
Sunday 6 October 2019. Solent Boat Jumble. Open 10:00. The Royal Victoria Country[...]
Radio Sailing Race 10 3:00 pm
Radio Sailing Race 10
Oct 6 @ 3:00 pm – 4:30 pm
 
7
8
9
10
11
12
CLUB JETTY REFURBISHMENT – MEETING FOR MEMBERS ON 12TH OCTOBER 3:00 pm
CLUB JETTY REFURBISHMENT – MEETING FOR MEMBERS ON 12TH OCTOBER
Oct 12 @ 3:00 pm – 4:30 pm
CLUB JETTY REFURBISHMENT – MEETING FOR MEMBERS ON 12TH OCTOBER The[...]
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
28
29
30
31

Race Results

Please select the tab and then the series for full race results.

Spring Series “Depledge Bowl”

1st Trevor Tennison

2nd Ted Trim

3rd Philip Pascoe

Summer Series “Sunday Salver”

1st Philip Pascoe

2nd Ted Trim

3rd Trevor Tennison

Autumn Series “Open Challenge Cup”

1st Trevor Tennison

2nd Ted Trim

3rd Graham Harrison

Cruiser Evening Series “Hollybank Cup”.

1st Trevor Tennison

2nd Graham Harrison

3rd Philip Pascoe

Cruiser Ladies Race “Ladies Trophy”

1st Ann Honour

2nd Sue Hayward

3rd Claire Kirby

“Normandy Cup” Dinghy & Cruiser Race

1st Philip Pascoe

2nd Dave & Christine Witcher

3rd Ted Trim